Oficjalna strona Kwatery Pod Dębem znajduje się pod adresem www.babia-gora.eu

Puszcza

Atrakcje w Puszczy Białowieskiej
Puszcza Białowieska to rozległy kompleks leśny, położony w województwie podlaskim oraz na Białorusi. Powierzchnia całej puszczy w Polsce i na Białorusi wynosi łącznie 147 tys. ha. Z tego w Polsce 60 tys. ha puszczy rozciąga się ze wschodu na zachód 55-kilometrowym pasem o długości - z północy na południe - 51 km.

Środek puszczy chroni Białowieski Park Narodowy. Jest to najstarszy park narodowy w Polsce. Park zajmuje powierzchnię 10 517 ha, co stanowi tylko 1/6 polskiej części Puszczy Białowieskiej.

Puszcza Białowieska nie jest zwykłym lasem. Na wyjątkowość puszczy składa się jej pochodzenie i ciąg istnienia nienaruszony ręką człowieka. Prapuszcza powstała 6-8 tysięcy lat temu. Ogarnęła teren od Karpat do Bałtyku. Przez tysiące lat pierwotne lasy były niszczone ręką człowieka. Fragment pradawnych lasów ostał się już tylko w Puszczy Białowieskiej.

Pomimo jej intensywnego użytkowania w XX wieku pozostały jeszcze fragmenty puszczy o naturalnym, a nawet pierwotnym charakterze.

Nasza kwatera znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody Siemianówka, który chroni fragment Puszczy Białowieskiej odznaczający się bogactwem szaty roślinnej z dominującymi zbiorowiskami leśnymi bagiennymi.

Zobacz zdjęcia puszczy

Zalew

Atrakcje nad Zalewem Siemianówka
Zalew Siemianówka znajduje się 500 m od Kwatery Pod Dębem. Powstał w latach 1977-1990 w wyniku spiętrzenia wody zaporą ziemną. Przy jego tworzeniu zalaniu uległo 5 pobliskich wsi a mieszkańcy zostali przesiedleni. Jest to trzeci co do wielkości sztuczny zbiornik wodny na terenie Polski. Powierzchnia maksymalna zbiornika osiąga 32,5 km2, natomiast minimalna - 11,7 km2. Średnia głębokość przy napełnieniu całkowitym wynosi 2,5 m, maksymalna 7 m. Długość zalewu wynosi 11 km, szerokość od 0,8 km w rejonie zapory do 4,5 km w jego części środkowej, a średnia głębokość 3,5 m.

Jest to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków w Polsce. Co roku w pobliżu zbiornika gnieżdżą się takie gatunki jak: pliszka cytrynowa, bocian czarny, orlik grubodzioby, bielik. Późną jesienią, przy tamie w Bondarach można obserwować zalatujące ptaki morskie z północy Europy takie jak: nury, wydrzyki, mewy.

Zalew Siemianówka jest rajem dla wędkarzy, który obfituje w duże ilości ryb takich jak: szczupak, okoń, węgorz, sum, karaś, karp, ukleja, wzdręga, lin i jaź.

Ciekawostką jest, że część zdjęć do filmu "Opowieści z Narnii" była kręcona nad zamarzniętym zalewem Siemianówka. Chodzi o scenę, w której dzieci i bobry decydują się iść w poprzek zamarzniętego jeziora.

Zobacz zdjęcia zalewu

Fauna

Puszcza Białowieska noclegi
W bezpośrednim sąsiedztwie kwatery możesz zobaczyć wiele rzadkich i chronionych zwierząt.

Żubry
W odległości kilkudziesięciu metrów od domu (widać z okien) znajdują się karmniki, przy których żubry lubią się posilać w ciągu całego roku. Jednak największe stada pojawiają się przy karmnikach zimą.

Wilki
W księżycowe noce można usłyszeć wycie wilków, a zimą we wsi zobaczyć ślady łap odciśnięte w śniegu.

Rysie
Przy odrobinie szczęścia, w puszczy można natknąć się na polującego rysia.

Łosie
Na podmokłych terenach rzeki Narwii przy Zbiorniku Siemianówka, a także w puszczy łatwo można wypatrzyć żerującego łosia.

Cietrzewie i głuszce
Wiosną na łąkach przy Narwi odbywają się niezwykle efektowne toki cietrzewi i głuszców.

W pobliżu wsi zobaczysz jeszcze: bociany czarne, żurawie, gęsi, czaple, łabędzie, mewy, rybitwy, ptaki drapieżne (orły, orliki), wodne, brodzące, a także jelenie, sarny, dziki, wydry, borsuki, kuny, łasice oraz wiele innych ciekawych zwierząt.

Zobacz zdjęcia zwierząt